Pırlanta Berraklığı Nedir?

Pırlanta berraklığı pırlantanın kalitesini ölçmek ve değerlendirmek için kullanılan bir kıstasdır. Pırlantalar hazırlanırken faklı şekillerde içinde çizik, lekelenme ya da bulutlanma gibi durumlar yaşanabilir. Bu nedenle de berraklık pek çok kişi için berraklık önemli bir kıstasdır. Bu tür farklılıklar sonradan değil pırlantanın doğal yapısından kaynaklanan sorunlardır. Yani bir pırlanta ne kadar parlak görünüyorsa o kadar kıymetli demektir.

Mücevhercilerin de önem verdiği detaylardan bir tanesi olması nedeni ile pırlantanın berrak olup olmaması araştırılabilmektedir. Ancak değerinden fazla bir etkisi olmadığı için yine de diğer kıstasları kadar önemli değildi. Pırlantayı sadece görüntüsü itibari ile etkilemektedir.

Pırlantanın berrak olup olmadığı anlamak için büyüteç kullanmak gerekir. İçindeki doğal kusurları göstermesi için büyüteç kullanan birçok mücevherci bulunuyor. Ancak maddi olarak pırlanta berrak olmasa bile değerinden bir şey kaybetmemektedir. Büyüteç altında görülebilen leke ya da bulutlanmalar çıplak gözle bakıldığı zamanda da kolaylıkla fark edilmez. Bu nedenle berrak olsun ya da olmasın her pırlanta aynı değerde ilgi görmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir