Pırlanta Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Pırlanta her insanın sahip olmak isteyeceği, eşsiz güzellikle bir taş olmasının yanı sıra üretimi zahmetli olan bir aştır. Bu nedenle de değeri yüksek hatta bazı modellerini almak çok güçtür. Ancak pırlantada da farklı fiyat aralıkları her insanın alabileceği ölçülerde modeller olmasını sağlamaktadır. Pırlanta fiyatlarının belirlenmesinde ise pırlantanın sahip olduğu özellikler önemli rol alırlar.

Eğer bir pırlanta parlak ve düzgün kesimlere sahip değilse elbette fiyatı da daha düşük olacaktır. Çünkü sadece ışıltısı ile bile dikkat çeken pırlantada alıcıyı etkileyen ilk şey ışıltıdır. Bir pırlanta ışığı ne kadar iyi yansıtıyorsa o kadar kıymetli demektir. Işığı yansıtabilmesi için de pırlanta kesimin olabildiğinde düzgün ve doğru olması gerekir. Bu nedenle pırlanta fiyatlarını etkileyen ilk şey kesimi diyebiliriz.

Pırlanta fiyatları işçiği, kesimi ve rengine göre belirlenebilmektedir. Bu anlamda insanlar pırlantanın ışık saçması kadar rengine de önem verirler. Talep gören pırlanta rengi renksiz olan pırlantalardır. Soluk sarı renkli olması bir pırlantanın değer kaybetmesi anlamına gelir. Çünkü bu renkte pırlantalar talebi en az olan modellerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir