Pırlanta renginin önemi nedir?

Pırlantada rengin önemi tamamen fark edilebilme ve beğenilebilme anlamında değer taşır. Bu anlamda bir pırlanta ne kadar renksiz olursa fark edilmesi ve beğenilmesi o kadar yüksek demektir. Bu nedenle de pırlanta da renk önemli bir husustur. Pırlantada renk solgun ve sarı olarak görülür. Kesimden sonra en çok dikkat edilen nokta pırlantanın beyazlı ve parlaklığı olduğu için rengine göre de değer biçilir.

Pırlanta renginde farklı sınıflar yer alır. Bu sınıflar D, E-F, G-H, I-J ve K-Z sınıfları olarak adlandırılır. Bir çeşit derecelendirme olarak da görebileceğiniz bu sınıflar farklı değerlerdeki pırlantaları işaret eder. D sınıfı en belirgin, birinci sınıf pırlantaları içerir. Sıralama indikçe pırlantanın kalitesi de düşer. K sınıfı pırlantalar en düşük değerdeki pırlatalar olarak adlandırılır. Bu sınıfta görebileceğiniz pırlanta rengi genelde soluk sarı renkteki pırlantalardır.

Pırlanta alırken insanların gözüne çarpan ilk nokta kesim ve parlaklığı olacağı için kesimden sonra pırlantanın rengine de büyük özen gösterilir. Pek çok insanın da gözüne ilk çarpan pırlanta elbette en parlak ve düzgün kesimli olanlardır.

Pırlanta harici taş renkleri hakkında bilgi almak için: http://www.mercanziyagoral.com/services-view/renkli-taslar-ve-ozellikleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir