Pırlantada kesimin önemi nedir?

Pırlantanın değerini belirleyen unsurlardan bir tanesi de pırlantanın kesimidir. Görünümün ve ışığı yansıtma kabiliyetini arttıran kesim şekilleri pırlantanın değeri ile aynı oranda önem sahiptir. Doğru şekilde kesilmemiş, eğri ya da kırık çizgileri olan pırlantalar kusurlu sayılabileceği gibi ilgi görmeyen malzemeler olarak da kalabiliyorlar.

Pırlanta kesiminde farklı kesim şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi en ideal olan kesim şeklidir. Bu kesimde güneş ışığını tamamı ile alabilecek şekilde pırlanta kesimi yapılır. Daha parlak bir görüntü sunmasının yanı sıra parasal olarak da en kıymetli takıları ideal kesimli pırlantalar oluşturmaktadır.

Pırlanta kesiminde kullanılan kesim şekillerinden bir tanesi de iyi kesim şeklidir. Her ne kadar ideal olmasa da ideale yakın ölçülere yakı bir kesim türüdür. Bu türde güneş ışığı tam olarak alınabilse de yansıtması daha kötüdür. Ancak ideal kesim bir pırlanta kadar değerli olması nedeni ile bu tür kesime sahip olan pırlanta modelleri de oldukça ilgi gören takı modellerinden bir tanesidir. Bunun dışında iyi ya da vasat olarak kesim türleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir